A
geometriai transzformációk fontos csoportját alkotják a hasonlósági transzformációk. E függvények közös tulajdonsága az aránytartás: bármely szakasz képe hosszának és a szakasz eredeti hosszának hányadosa állandó, a transzformációra jellemző érték. A legismertebb hasonlósági transzformációval, a középpontos nagyítással, illetve kicsinyítéssel már korábbi tanulmányainkban is találkoztunk. Az alábbiakban rendszerezzük és kiegészítjük ismereteinket.Gyakran előforduló szerkesztési feladat egy szakasz egyenlő részekre osztása. A szakasz felezése egyszerű feladat, a szerkesztés helyességét is igazoltuk. Talán a szakasz három (vagy tetszőleges) egyenlő részre osztásának módszerét is sokan ismerik. A szerkesztés menete leolvasható a 39. ábráról:
Vegyünk fel egy segédegyenest, amely áthalad az AB
szakasz egyik végpontján (az ábrán a kék színű egyenes áthalad az A ponton). Az A-tól számítva mérjünk fel három egyenlő hosszú szakaszt a segédegyenesre (AC, CD és DE). Kössük össze az E és B pontokat, majd húzzunk párhuzamosokat C-n és D-n keresztül az EB egyenessel. E párhuzamosok az AB szakaszt a H1, H2 harmadolópontokban metszik.Az eljárás szép és egyszerű, a “gyakorlat” a helyességét is igazolni látszik. A matematikában azonban nem elégedhetünk meg azzal, hogy egy állítás igaznak tűnik, azt szigorúan be is kell bizonyítanunk.
Az előző eljárás helyessége egy jóval általánosabb tételen múlik:
A párhuzamos szelők tétele:
Adott a síkon két egyenes. Ha ezeket az egyeneseket egymással párhuzamos egyenesekkel metszük (
ezek a párhuzamos szelők), akkor az egyik egyenesen keletkező szakaszok aránya egyenlő a másik egyenesen keletkező megfelelő szakaszok arányával (40. ábra).A tétel bizonyítását több lépésre bontjuk. Ha
a két adott egyenes párhuzamos (az ábra első rajza), akkor az állítás abból következik, hogy a megfelelő szakaszok egyenlők, hiszen a megfelelő szakaszok végpontjai alkotta négyszögek paralelogrammák (az ábra első rajzán az A1B1B2A2 és a C1D1D2C2 négyszögek szemközti oldalai párhuzamosok). A továbbiakban metsző egyeneseket tekintünk. A 40. ábra harmadik esetére részletezzük a bizonyítást, ami értelemszerű változtatásokkal bármely más esetre is alkalmazható.a)
az egyik adott egyenesen egyenlő hosszú szakaszok keletkeznek (41. ábra)A1B1 = C1D1. Az A1 és a C1 pontokon át húzzunk párhuzamosokat az A2B2 egyenessel, ezek a párhuzamosok a B1B2
szelőt B-ben, a D1D2 szelőt D-ben messék. Az A1BB2A2 illetve a C1DD2C2 négyszögek paralelogrammák, ezért A1B = A2B2, C1D = C2D2. Az A1BB1 és a C1DD2 háromszögek egybevágók, mert egy oldaluk (A1B, C1D1) egyenlő és a rajta fekvő megfelelő szögek is egyenlők (egyállású szögek). Ezért A1B = C1D, azaz A2B2 = C2D2. Tehát A1B1:C1D1 = A2B2:C2D2 = 1:1.b) az egyik adott egyenesen keletkező szakaszok aránya racionális
A 42. ábrán az A1B1:C1D1 = 2:3, de a bizonyítást általánosan végezzük, az A1B1:C1D1 arány legyen p:q, ahol p és q pozitív egész számok.
, azaz az A1B1 szakasz p
-ed része egyenlő a C1D1 szakasz q-ad részével. Ezeket az egyenlő részeket jelöljük a-val. Az a hosszúságú szakaszok minden végpontján át húzzunk párhuzamosokat a szelőkkel. Ezek a szelők az a) eset alapján a másik adott egyenesből egyenlő szakaszokat vágnak ki (b-vel jelölt szakaszok) Ţ A2B2 = pb és C2D2 = qb Ţ A2B2:C2D2 = p:q Ţ A1B1:C1D1 = A2B2:C2D2.c)
az egyik adott egyenesen keletkező szakaszok arány nem racionálisA C1D1 szakaszt osszuk fel q
darab egyenlő részre, egy ilyen kicsi szakasz hossza legyen a. Az a hosszúságú szakaszt mérjük fel A1-től kezdve az A1B1 szakaszra (p+1)-szer úgy, hogy teljesüljön a pa < A1B1 < (p+1)a egyenlőtlenségrendszer (43. ábra).Húzzunk párhuzamosokat a szelőkkel az
a hosszúságú szakaszok végpontjain át. Ezek a párhuzamosok a bizonyítás a) része alapján egyenlő hosszúságú szakaszokat metszenek ki a másik adott egyenesből, ezek hosszát jelölje b. Osszuk el a pa < A1B1 < (p+1)a egyenlőtlenség-rendszert C1D1-gyel:Hasonló módon juthatunk a egyenlőtlenség-rendszerhez. Az (1) és (2) egyenlőtlenség-rendszereket úgy is fogalmazhatjuk, hogy az számok a nyílt intervallum pontjai, amiből a egyenlőtlenség következik. A (*) egyenlőtlenség minden pozitív egész q-ra teljesül. Mivel q tetszőlegesen nagy lehet, a reciproka tetszőlegesen kicsi lehet, azaz a (*) egyenlőtlenség bal oldalán álló abszolútértékes kifejezés minden pozitív számnál kisebb. Az egyetlen nemnegatív szám, ami minden pozitív számnál kisebb a 0. Ebből az adódik, hogy Ezzel a bizonyítást befejeztük.
Megjegyzés: a tétel bizonyítása közben néhány komoly matematikai problémát érintettünk. Az egyik ilyen a racionális és irracionális számok témakörébe esik. Két szakaszt összemérhetőnek nevezünk (kommenzurábilis szakaszok), ha található olyan szakasz, amely mindkettőre egész számszor fér rá. Bebizonyítható, hogy két szakasz akkor és csak akkor összemérhető, ha hosszaik hányadosa racionális. A másik érintett terület a határértékszámítás. A határértékszámítás a matematikai analízis egyik központi területe, a középiskolában csak érintjük ezt a témát.
A páhuzam
os szelők tételének megfordítása −ha két adott egyenesen egyenlő arányú megfelelő szakaszokat veszünk fel, akkor a szakaszok megfelelő végpontjait összekötő egyenesek párhuzamosok− nem igaz, amint azt a 44. ábra szemlélteti.Az aranyszínű szakaszok az egyes adott egyeneseken egyenlő hosszúak, a megfelelő végpontokat összekötő egyenesek mégsem párhuzamosok.
Igaz viszont a következő tétel (a párhuzamos szelők tétele egy párhuzamos esetének megfordítása):
Ha egy szög száraira a csúcstól számítva egyenlő arányú szakaszokat mérünk fel, akkor a megfelelő végpontokat összekötő egyenesek párhuzamosok.
Bizonyítás (45. ábra)
Indirekt módon bizonyítunk: tegyük fel, hogy az A1A2, B1B2
szelők nem párhuzamosok. Húzzunk B1-en át egy párhuzamost A1A2-vel, ez a párhuzamos messe B-ben a másik szögszárat. A párhuzamos szelők tétele értelmében , ami ellentmondás, azaz az A1A2, B1B2 szelőknek mégis párhuzamosoknak kell lenniük.Szorosan idetartozik még egy állítás, a párhuzamos szelőszakaszok tétele:
Ha egy szög szárait párhuzamosokkal metszük, akkor az egyik száron kele
tkező szakaszok aránya egyenlő a szárak által a párhuzamosokból kimetszett szakaszok arányával: OA1:OB1 = A1A2:B1B2 (46. ábra).Húzzunk párhuzamost az OA2 szögszárral az A1 ponton keresztül, ez a párhuzamos messe B-ben a B1B2 szakaszt. Tekintsük adott egyeneseknek a B1A1 és B1B2
egyeneseket, párhuzamos szelőknek az A1B és OB2 egyeneseket. Ekkor a párhuzamos szelők tételének értelmében OA1:OB1 = B2B:B2B1. Az A1A2B2B négyszög paralelogramma (szemközti oldalai párhuzamosok), ezért A1A2 = B2B. Ebből már következik a bizonyítandó állítás.
A közzépontos hasonlósági transzformáció
Átismételjük a közzéppontos nagyítás, illetve kicsinyítés fogalmát.
Adott a síkon egy pont (O, a hasonlóság középpontja) és egy
l (l ą 0) valós szám. A transzformáció a középponthoz önmagát rendeli. Egy O-tól különböző P pont képe az a P’ pont lesz, amelyre teljesülnek az alábbiak:A 47. ábrán a l = 2 és a l = −0,5 esetekre láthatunk példát.
Ha |
l | > 1, akkor nagyításról, |l | < 1 esetén kicsinyítésről beszélünk. A |l | = 1 egybevágósági transzformációt határoz meg (az identitást, illetve a középpontos tükrözést).A középpontos hasonlósági transzformáció legfontosabb tulajdonságai:
A felsorolt tulajdonságok bizonyítása a definíció és a pá
rhuzamos szelők tulajdonságai alapján történhet.
Egy középpontos hasonlósági transzformáció és egy egybevágósági transzformáció egymásutánját (szorzatát) hasonlósági transzformációnak nevezzük. Néhány hasonlósági transzformáció egymásutánja is hasonlósági transzformáció.
Két ponthalmaz (alakzat) akkor és csak akkor hasonló, ha létezik olyan hasonlósági transzformáció, amely az egyiket a másikba viszi. A definíció közvetlen alkalmazása sokszor nehézk
es, ezért a gyakrabban előforduló síkidomok hasonlóságára megfogalmazunk néhány tételt, ahogyan azt az egybevágóság kapcsán is tettük. Ezeket a tételeket itt nem bizonyítjuk be.
A háromszögek hasonlóságának alapesetei:
Két háromszög hasonló, ha
A sokszögek hasonlóságának alapesetei:
Két sokszög hasonló, ha
Érdemes még megjegyezni, hogy
olyan síkidomok esetében, amelyek egyetlen hosszadattal jellemezhetők, bármely két példány hasonló. Például hasonló bármely két kör vagy bármely két parabola.Hasonló síkidomok területének aránya
Egy háromszög egyik oldala legyen a, a hozzá tartozó magasság m, a háromszög területe T. A háromszög
l arányú hasonlósági transzformációval kapott képére teljesülnek az a’ = |l |a és az m’ = |l |m egyenlőségek. Írjuk fel a képháromszög területét: Mivel minden sokszög háromszögekre bontható, a kapott összefüggést hasonló sokszögekre is könnyen beláthatnánk. Görbe vonalakkal határolt alakzatokra jóval nehezebb lenne igazolni az állítást, de ezekre is teljesül. Általánosságban mondjuk ki tételünket:Bármely két hasonló síkidom területének aránya egyenlő a hasonlóság arányának négyzetével.
Feladatok
172. Egy háromszög oldalainak aránya 4:5:6, a hozzá hasonló háromszög legkisebb oldala 0,8 cm. Határozzuk meg az utóbbi háromszög másik két oldalának hosszát!
173. Egy gyárkémény árnyéka 35,8 m, ugyanakkor a merőlegesen földbe szúrt 1,9 m hosszú botnak az árnyéka 1,62 m. milyen magas a gyárkémény?
174. Egy háromszög oldalainak aránya 2:4:5, a hozzá hasonló háromszög kerülete 55 m. Mekkorák a háromszög oldalai?
175. Egy háromszög kerülete a hozzá hasonló háromszög kerületének
-a. Két megfelelő oldal különbsége 1 m. Határozzuk meg a két háromszög megfelelő oldalainak hosszát!176. Igazoljuk, hogy a trapéz átlói az alapok arányában osztják egymást!
177. Egy háromszögből az egyik középvonala 21 cm
2 területű trapézt vág le. Mekkora a háromszög területe?178. Egy paralelogramma ol
dalai 7 és 4 cm hosszúak. Az egyik oldalával párhuzamos szelő az eredeti paralelogrammához hasonló paralelogrammát vág le belőle. Határozzuk meg az új paralelogramma oldalainak hosszát!179. Két egymást kívülről érintő kör egyik érintési pontján át húzott szelő a körökből olyan húrokat metsz ki, melyeknek aránya 13:5. Határozzuk meg a sugarakat, ha a középpontok távolsága 36 cm!
180. Egy trapéz alapjai 12 cm és 27 cm hosszúak. Az egyik szár a hosszabbik alappal ugyanakkora szöget alkot, mint amekkorát a másik szár a hosszabbik alappal való metszéspontjából induló átlóval bezár. Határozzuk meg az utóbbi átló hosszát!